Sobota, 11 lipca

Wykonawcy:

Marek Smoczyński – organy
Klaudiusz Baran – akordeon
Tomasz Strahl – wiolonczela

 

W programie:

Johannes Brahms

(1833–1897)

– Preludium chorałowe Mein Jesu der du mich op. 122 nr 1

Maurice Duruflé

(1902–1986)

– Choral varié sur le Veni Creator op. 4
 wyk. M. Smoczyński

Johann Sebastian Bach

(1685–1750)

– Sonata G-dur BWV 1027 (opr. na wiolonczelę i akordeon):  

1. Adagio

2. Allegro ma non tanto

3. Andante

4. Allegro moderato

 

wyk. K. Baran

T. Strahl

Robert Schumann

(1810–1856)

– Etiuda kanoniczna B-dur op. 56 nr 6

Paul Hindemith

(1895–1963)

– III Sonata organowa IPH 109:

II. Wach auf, mein Hort

 wyk. M. Smoczyński

Manuel de Falla

(1876–1946)

– Suite populaire espagnole (fragm.) (oprac. na wiolonczelę i akordeon):

El paño moruno

Asturiana

Jota

Nana

Polo

 

wyk. K. Baran

T. Strahl

Louis Vierne

(1870–1937)

– I Symfonia organowa d-moll op. 14:

VI. Finał

 wyk. M. Smoczyński

Noty biograficzne:

Marek Smoczyński jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich w kraju oraz za granicą, prowadzonych m.in. przez J. Gembalskiego, J. Grubicha, L. Lohmana, W. Zerera. Zdobywał nagrody na konkursach interpretacji, m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Utworów Organowych Hindemith – Karg-Elert – Reger  w Krakowie (2013) oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015). W ramach programu wymiany studentów Erasmus pobierał nauki w Musikhochschule w Lubece.

Klaudiusz Baran ukończył Akademię Muzyczną im. F.Chopina w Warszawie. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Konserwatorium im. P. Dukasa w Paryżu. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech. Jako solista współpracował z orkiestrami większości polskich filharmonii; koncertował w Europie, Azji i Ameryce Południowej. W 2003 ukazała się jego płyta z utworami A.Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003 w kategorii „Najlepszy album — muzyka kameralna”. W  l. 2012–2016 pełnił funkcję prorektora ds. artystycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a w 2016 został wybrany na rektora tej uczelni. Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Tomasz Strahl jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jako stypendysta rządu austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Został laureatem I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. N. Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Jest jednym z najwybitniejszych wiolonczelistów swojego pokolenia. Koncertuje w kraju i za granicą (Europa, Azja, obie Ameryki), występując ze znanymi artystami (K. Jakowiczem, J. Krenzem, J. Maksymiukiem, K. Pendereckim, J. Salwarowskim). Dokonał wielu nagrań w Polsce i Kanadzie, dwukrotnie otrzymał nagrodę fonograficzną Fryderyk (2003 i 2019). Jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (wybory w 2012 i 2016). Za swoje osiągnięcia otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.