Sobota, 14 sierpnia

Wykonawcy:

Michał Kocot – organy
Szczecin Vocal Project
Paweł Osuchowski – dyrygent

 

W programie:

Johann Sebastian Bach
(1685–1750)

– Fantazja G-dur BWV 572

 

wyk. M. Kocot

Johann Sebastian Bach

– Motety (program w uzgodnieniu)

 

wyk. Zespół
P. Osuchowski

Felix Mendelssohn-Bartholdy
(1809–1847)

– Variations sérieuses op. 54

 

wyk. M. Kocot

Johann Sebastian Bach

– Motety (program w uzgodnieniu)

 

wyk. Zespół
P. Osuchowski

Michał Kocot
(1990)

– Introdukcja, ricercar i wariacje na temat pieśni Bogurodzica (improwizacja)

 

wyk. M. Kocot

Johann Sebastian Bach

– Motety (program w uzgodnieniu)

 

wyk. Zespół
P. Osuchowski

Noty biograficzne:

 

Michał Kocot jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie, Katowicach i Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie studiował grę na organach, klawesynie oraz improwizację organową (m.in. pod kierunkiem J. Serafina i J. Gembalskiego). Studiował także w ramach programu wymiany studentów „Erasmus” w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Dwa razy był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2015 otrzymał stypendium „Młoda Polska” przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. W 2018 uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest laureatem kilku konkursów organowych w Brnie, Freibergu, Kaliningradzie, Norymberdze, Poznaniu i Wiesbaden. Obecnie pracuje w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Szczecin Vocal Project działa od 2013 pod skrzydłami Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. Repertuar zespołu odwołuje się do tradycji muzycznych miasta i dawnej Pomeranii na przestrzeni wieków minionych, przywracając pamięć o osiągnięciach szczecińskiej szkoły kantatowej. W repertuarze znajdują się zarówno dzieła mistrzów polifonii pomorskiej, jak i sztuka motetowa kręgu rodziny Bachów. Szczególne miejsce w programach koncertowych ma muzyka polska przełomu epok renesansu i baroku. Zespół pracuje według tradycyjnej metody solo e ripieno, wykonując partie wokalne i chóralne w pojedynczej obsadzie głosowej. W skład grupy wchodzą szczecińscy wokaliści, a jej pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym jest P. Osuchowski, z którym zespól występuje na licznych festiwalach w kraju i za granicą.

 

Paweł Osuchowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa dyrygentury prof. J. Katlewicza), umiejętności doskonalił pod kierunkiem H. Rillinga jako stypendysta Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie. Występował na koncertach w Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Islandii, Niemczach, Ukrainie i Włoszech. Powołał do życia m.in.: Dni Bachowskie w Krakowie, Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Na gotyckim szlaku – Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego. Od 2002 jest kierownikiem artystycznym Chóru Collegium Maiorum ZUT w Szczecinie. Od 2008 pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, realizując działalność artystyczną i edukacyjną. Jest twórcą Orkiestry Famd.pl oraz zespołu Szczecin Vocal Project. Otrzymał nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” za nagranie kompozycji J.S. Bacha. W 2017 otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.