Sobota, 18 lipca

Wykonawcy:

Wacław Golonka – organy
Paweł Jakub Wojtasiewicz – kontratentor
Agnieszka Roguska – klawesyn

 

W programie:

Georg Friedrich Händel

(1685–1759)

– Sinfonia z oratorium Saul HWV 53
 wyk. W. Golonka

Johann Sebastian Bach

(1685–1750)

– Aria Von den stricken meiner sünden z Pasji wg św. Jana BWV 245
 – Aria Erbarme dich, mein Gott z Pasji wg św. Mateusza BWV 244
 

wyk. A. Roguska

P.J. Wojtasiewicz

Wacław Golonka

(1969)

– Postludia op. 1 (na tematy pieśni do św. Walentego):

List do św. Walentego

Święty Walenty z męczennikami proś za nas

Dziękczynienie ku czci św. Walentego

Sigfrid Karg-Elert

(1877–1933)

Nun danket alle Gott (Marche triomphale) z Preludiów chorałowych op. 65
 wyk. W. Golonka
Georg Friedrich Händel– Aria Dem Himmel gleicht z Brockes-Passion HWV 48
  – Aria Was Wunder daß der Sonnen Pracht z Brockes-Passion BWV 48
 – Recytatyw i aria Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo
 

wyk. A. Roguska

P.J. Wojtasiewicz

Alexandre Guilmant

(1837–1911)

– Marche religieuse z cyklu Utwory w różnych stylach op. 15 (na motywach Lift Up Your Heads z z oratorium Mesjasz G.F. Händla)
 wyk. W. Golonka

Noty biograficzne:

Wacław Golonka ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii (oprócz pierwszej nagrody otrzymał jeszcze trzy wyróżnienia). Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryce Płn. i Afryce. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy P. Łukaszewskiego (płyta otrzymała w 2008 nagrodę Fryderyk). Nagrywał dla stacji telewizyjnych i radiowych w kraju i za granicą. Jest autorem monografii Sigfrid Karg-Elert – w żywiole koloryzmu dźwiękowego. Prowadzi działalność pedagogiczną w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech.

 

Paweł Jakub Wojtasiewicz jest kontratenorem sopranowym. Był członkiem chóru Poznańskie Słowiki prof. S. Stuligrosza. W 2005 ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, następnie podjął edukację podyplomową w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Wystąpił z recitalami w Polsce oraz w Austrii, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Słowacji. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki wokalnej pod kierunkiem m.in. G. Bumbry, M. Chance’a, P. Esswooda, B. Fassbaender, Ch. Ludwig, S. Toczyskiej. Poza repertuarem barokowym i wczesnoklasycznym, sięga także po kompozycje romantyczne i współczesne, głównie pieśni włoskie, niemieckie, francuskie, angielskie i polskie. W 2014 dokonał nagrania wybranych dzieł M. Zieleńskiego.


Agnieszka Roguska to szczecińska klawesynistka i organistka. Uczennica J.Gorzelanego, L.Stawarz, C.Samouel,  M.Pilcha, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych. Od kilkunastu lat organistka w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy w Szczecinie. Współpracowała z wykonawcami i zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej: Pomeranią Ensemble, Kwartetem Vigoroso, Coroną Florum, Amadeus Trio. Była też współpracownikiem Radia Szczecin. O współegzystencji muzyki i literatury pisała dla szczecińskich Pograniczy, aktualnie robi to dla Notesu Muzycznego – periodyku Akademii Muzycznej w Łodzi.