Sobota, 2 lipca 2022

Wykonawcy:

Józef Serafin – organy
Christophe Mantoux /Francja/ – organy
Marzena Michałowska – sopran
Orkiestra Kameralna z Prenzlau
Eugeniusz Kus – dyrygent

W programie:

Johann Sebastian Bach

(1685–1750)

wg A. Vivaldiego

– Koncert organowy d-moll BWV 596

  1. Allegro
  2. Grave
  3. Fuga
  4. Largo e spiccato
  5. Allegro

 

wyk. Ch. Mantoux

Georg Friedrich Händel

(1685–1759)

– Oratorium Mesjasz HWV 56 (fragm.)

Symphony

  • aria How beautiful are the feet
  • aria Rejoice greatly
  • aria I know that my Redeemer liveth
 

Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo HWV 7

 

wyk. M. Michałowska
Orkiestra
E. Kus

César Franck
(1822–1890)

– Z cyklu 3 utworów na wielkie organy FWV 36-37:
2. Cantabile
3. Pièce héroïque

Charles-Marie Widor
(1844–1937)

– VI Symfonia organowa g-moll op. 42 nr 2 (fragm.)
1. Allegro

 

wyk. Ch. Mantoux

Antonio Vivaldi
(1678–1741)

– Motet In furore iustissimae irae RV 626

 

wyk. M. Michałowska
Orkiestra
E. Kus

Noty biograficzne:

Christophe Mantoux studiował w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem G. Litaize’a, otrzymując także pierwsze nagrody z harmonii i kontrapunktu. W 1984 zwyciężył w międzynarodowym konkursie organowym Grand Prix de Chartres. W l. 1986-1992 był organistą tytularnym katedry w Chartres, a w l. 1992–2011 profesorem konserwatorium w Strasburgu. Obecnie jest profesorem konserwatorium w Paryżu oraz organistą tytularnym kościoła Saint-Severin w tym mieście. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Ameryce Północnej i Południowej oraz Chinach, Japonii i Korei Płd. Jest regularnie zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich, a także do udziału w jury wielu międzynarodowych konkursów organowych.

Marzena Michałowska jest adiunktem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonaliła u R. Karczykowskiego, H. Łazarskiej i J. Rappé. Koncertuje w Polsce i za granicą, współpracując z wybitnymi dyrygentami (Ł. Borowiczem, Ch. Hogwoodem, S. MacLeodem, M. Pijarowskim, J. Salwarowskim, S. Stuligroszem, M. Toporowskim) oraz ze słynnymi orkiestrami (Concerto Köln, Czech Virtuosi, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Capellą Cracoviensis oraz Arte Dei Suonatori). Jest laureatką wielu nagród (np. w Dusznikach-Zdroju, Warszawie czy Vrable na Słowacji). W dorobku fonograficznym ma 23 albumy płytowe; w 2019 płyta 17TH Century Sacred Music in Wroclaw otrzymała nagrodę International Classical Music Awards.

Orkiestra Kameralna z Prenzlau wywodzi się z założonej w 1954 Państwowej Orkiestry Powiatowej. Siedzibą istniejącego obecnie zespołu kameralnego jest Prenzlau. Działalność orkiestry charakteryzuje przede wszystkim jej uniwersalność: oprócz regularnych koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i występów kameralnych w Prenzlau zespół występuje często w Niemczech i za granicą, mając na swym koncie koncerty na terenie Danii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych oraz w Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce oraz we Włoszech. Znaczącym tournée zespołu były występy w marcu 2012 w Szwajcarii. Orkiestra brała udział w nagraniach płytowych z muzyką J.S. Bacha, G.F. Händla, J.K. Vaňhala, W.A. Mozarta.

Eugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Uczestniczył jako lektor w seminariach dyrygenckich i warsztatach (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Korei Płd. i USA). Wielokrotnie bywał jurorem międzynarodowych konkursów chóralnych, wokalnych i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Grecji, Niemczech i Włoszech). W l. 1974–2007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie. Jako profesor sztuk muzycznych wykładał w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwukrotnie Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.