Sobota, 24 lipca

Wykonawcy:

Hana Bartošová – organy/Czechy
Młodzieżowy chór kameralny Junges Consortium Berlin/Niemcy
Vinzenz Weissenburger – dyrygent


W programie:

Petr Eben
(1929–2009)

Labirynt świata i raj serca
   Prolog

Bohuslav Martinů
(1890–1959)

Wigilia

Zdeněk Pololáník
(1935)

Preludium
 

wyk. H. Bartošová

Levente Gyöngyösi

 (1975)

Cantate Dominum

Joan Cererols
(1618–1676)

– Regina caeli, laetare

Gabriele Taschetti
(1993)

O sacrum convivium

Allessandro Scarlatti
(1659–1725)

Exultate Deo

Blake Wilson
(1994)

– Hymn Cedmona

 

wyk. Chór

Oreste Ravanello
(1871–1938)

– Temat i wariacje h-moll IOR 27

 wyk. H. Bartošová

Gustav Mahler
(1860–1910)
opr. Clytus Gottwald

– Urlicht

Jaakko Mäntyjärvi
(1963)

Głos dziecka

Felix Mendelssohn-Bartholdy
(1809–1847)

– Psalm 2 op. 78 nr 1

Levente Gyöngyösi

Laudate Dominum
 wyk. Chór

Noty biograficzne:

Hana Bartošová studiowała grę na organach w Akademii Muzycznej w Brnie u prof. A. Veseléj. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich m.in. u L. Celeghina, G. Litaize’a, F. Peetersa i M. Schneidera. W jej repertuarze szczególne miejsce zajmuje czeska muzyka organowa – od epoki baroku po współczesność (brała udział w wielu prawykonaniach dzieł brneńskich kompozytorów, np. Z. Pololáníka, V. Wernera). Koncertowała w większości krajów europejskich oraz w Rosji i USA. Wykonuje wiele koncertów z córką Ivą, która jest pianistką, oraz z chórem dziecięcym Primavera, z którym dokonała też wiele nagrań płytowych. Ma w swoim dorobku liczne nagrania dla czeskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Była jurorem w konkursach organowych, jest też członkinią komisji do spraw budowy nowych organów. Pełni funkcję kierownika artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Brnie.

Junges Consortium Berlin to zespół, który w ciągu czterech lat od swojego powstania jesienią 2015 stał się jednym z czołowych niemieckich chórów młodzieżowych. Chór tworzy ok. 30 wykonawców w wieku od 16 do 26 lat, a repertuar obejmuje utwory od renesansu do współczesności, przy czym wokaliści nie tylko koncentrują się na zachowaniu dziedzictwa przeszłości, ale także proponują nowe interpretacje. Już w 2017 chór zdobył trzy złote medale i nagrodę dla dyrygenta na konkursie „Grand Prix of Nations”. Kolejne dwa złote medale zespół otrzymał w tym samym roku w Tampere (Finlandia). W 2019 chór został laureatem w kategorii „Młodzieżowe chóry mieszane” i został nagrodzony dwoma złotymi dyplomami na międzynarodowym festiwalu i konkursie w Chorwacji. Łącznie w ciągu niecałych 6 lat istnienia zespół wystąpił z 90 koncertami w Niemczech i za granicą (Chorwacja, Finlandia, Katar, Litwa, Słowenia).

Vinzenz Weissenburger jest absolwentem Universität der Künste w Berlin (inżynieria dźwięku), a w l. 2005-2011 studiował dyrygenturę w Hochschule für Musik w Dreźnie. Jeszcze jako student został laureatem konkursów międzynarodowych. Swoje umiejętności artystyczne pogłębiał na kursach mistrzowskich w The Hilliard Ensemble, Rundfunkchor Berlin oraz podczas Stuttgart Bach Week (H. Rilling). We wrześniu 2015 założył młodzieżowy chór kameralny „Young Consortium Berlin”, z którym w 2017 na Grand Prix of Nations” otrzymał nagrodę specjalną za „doskonałe prowadzenie”.