Sobota, 28 sierpnia

Wykonawcy:

Michał Botor – organy
Mirosław Pachowicz – fagot
Elżbieta Rosińska – akordeon

 

W programie:

Louis Vierne
(1870–1937)                    

– Światło księżyca z cyklu 24 utworów fantazyjnych op. 53

Michel Duruflé
(1902–1986) 

– Suita organowa op. 5
    Toccata

 

wyk. M. Botor

Antonio Vivaldi
(1678–1741)

– Sonata e-moll RV40
   Largo
   Allegro
   Largo
   Vivace

 

wyk. M. Pachowicz
E. Rosińska

Georg Philipp Telemann
(1681–1767)

– Fantazje na fagot solo (wybór)

 

wyk. M. Pachowicz

Michał Botor
(1997)

– Improwizacje

 

wyk. M. Botor

Isaac Albéniz
(1860–1909)

Kordoba z cyklu Pieśni Hiszpanii op. 232

 

wyk. E. Rosińska

Thierry Escaich
(1965)

– Ground 1 na fagot i akordeon (polskie prawykonanie)

 

wyk. M. Pachowicz
E. Rosińska

Noty biograficzne:

Michał Botor jest studentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (klasa organów dr hab. W. Zabornego). W 2017 zdobył II nagrodę w konkursie organistów Archidiecezji Katowickiej w Katowicach. W 2018 zajął I miejsce w Akademickim Konkursie Organowym im. R. Sroczyńskiego w Poznaniu. Był także dwukrotnie laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych w Katowicach (2016 i 2019). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez P. van Dijka, T. Escaicha, L. Ghielmiego, G. Gnanna, J. Serafina. Koncertuje w kraju i za granicą.

 

Mirosław Pachowicz ukończył z wyróżnieniem grę na fagocie oraz teorię muzyki na akademii Muzycznej w Gdańsku. W ramach programu „Socrates-Erasmus” odbył roczne stypendium w Brukseli, był również stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.  Od 2007 pracuje jako pierwszy fagocista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Udziela się jako solista i kameralista – wielokrotnie koncertował na terenie całej Polski z fortepianem, organami i klawesynem oraz z towarzyszeniem różnych orkiestr. W 2013 wraz z M. Różańską i A. Wojciechowskim utworzył Gdańskie Trio Stroikowe. Zespół regularnie koncertuje w kraju i zagranicą, zdobywając nagrody na konkursach międzynarodowych. W 2018 uzyskał stopień doktora sztuki, a rok później objął stanowisko adiunkta w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Elżbieta Rosińska to absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa akordeonu J. Madanowskiego). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, doskonaląc swoje umiejętności. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Austrii, Finlandii, Iranie, Niemczech, Polsce, Słowacji, Szwajcarii. Była dwukrotnie stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego. Pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku profesora, prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie, od ponad 20  lat organizuje letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie – Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955–1996, prowadzi internetowy Katalog Polskiej Muzyki Akordeonowej