Sobota, 9 lipca 2022

Wykonawcy:

Tomasz A. Nowak – organy
Beata Tarnowicz-Kamińska – harfa
Juliusz Wesołowski – harfa

 

W programie:

Georg Friedrich Händel
(1685–1759)

– Chaconne  G-Dur HWV 435

 

wyk. T.A. Nowak

César Franck
(1822–1890)

– Preludium, fuga i wariacje h-moll op. 18

Aleksander Borodin
(1833–1887)

Tańce połowieckie z opery Kniaź Igor

 

wyk. B. Tarnowicz-Kamińska
J. Wesołowski

Johannes Brahms
(1833–1897)
(transkr. T.A. Nowak)

– Wariacje na temat Haydna op. 56

Chorał Św. Antoniego
I. Poco più animato
II. Più vivace
III. Con moto
IV. Andante con moto
V. Vivace
VI. Vivace
VII. Grazioso
VIII. Presto non troppo
Finale. Andante

 

wyk. T.A. Nowak

Enrique Granados
(1867–1916)

– Taniec hiszpański nr 5

Marcel Tournier
(1879–1951)

– 4 preludia na harfę op. 16

Leonard Bernstein
(1918–1990)
opr. S. Watson

– Fragmenty z musicalu West Side Story

 

wyk. B. Tarnowicz-Kamińska
J. Wesołowski

Tomasz A. Nowak
(1962)

Improwizacja na podany temat

 

wyk. A. Szczerbinin

Noty biograficzne:

Tomasz A. Nowak ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów J. Grubicha w 1987. Studia organowe kontynuował w Monachium, Amsterdamie oraz Paryżu. Ukończył też studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Jest laureatem wielu konkursów organowych oraz – jako jedyny Polak w ponad 50-letniej historii konkursu – zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii. Koncertuje w większości krajów europejskich. W l. 1994-2018 wykonał w Niemczech ośmiokrotnie wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. W 2001 utrwalił komplet tych dzieł na 12 płytach. Jest profesorem organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold, jak też organistą w kościele św. Lamberta w Münster. Prowadzi kursy z zakresu interpretacji i improwizacji organowej.

Beata Tarnowicz-Kamińska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu, związana jest z zespołem Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Współpracowała z większością polskich orkiestr symfonicznych i operowych. Od 2006 jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Łodzi prowadząc klasę harfy oraz zespoły kameralne. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, prezentując i nagrywając utwory dedykowane duetowi, jaki tworzy wraz z mężem, K. Kamińskim-fagocistą. To właśnie ta działalność została uhonorowana w 2021 prestiżową nagrodą – statuetką „Muzycznego Orła” (nagroda główna w kategorii „Prawykonania”) za wykonanie utworu K. Grzeszczaka Sine nomine na I Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły 2020”.

Juliusz Wesołowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie harfy mgr B. Tarnowicz-Kamińskiej (studia ukończone z wyróżnieniem ). Od 2018 zatrudniony jest w Filharmonii Koszalińskiej jako muzyk orkiestrowy – I harfa. Jest aktywnym zawodowo harfistą, który bierze udział w koncertach solowych, kameralnych, projektach orkiestrowych, a także w konkursach międzynarodowych na terenie Polski i poza jej granicami. Swoje umiejętności szkolił podczas kursów oraz warsztatów u znanych i bardzo doświadczonych pedagogów jak: S. McDonald, E. Szmyt, C. Michel. Jako muzyk posiada doświadczenie w graniu orkiestrowym i od kilku lat współpracuje z różnymi orkiestrami na terenie Polski.